-
Przewidywania nowych i pojawiających się zagrożeń
-
Badania przedsiębiorstw (ESENER)
-
„BHP w liczbach”: określenie i analiza tendencji
-
Wspierania koordynacji badań z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w UE
Przewidywanie nowych i pojawiających się zagrożeń
Przewidywanie zagrożeń jest głównym celem określonym dla Europejskiego Obserwatorium Ryzyka we wspólnotowej strategii na lata 2007-2012. W tym celu Obserwatorium gromadzi i analizuje informacje, oraz przekazuje je docelowym odbiorcom: decydentom i naukowcom. Niezbędne informacje w celu zidentyfikowania nowych i pojawiających się zagrożeń pochodzą z różnych źródeł, takich jak dane z oficjalnych rejestrów, literatura naukowa, prognozy eksperckie lub dane z badań. Raporty prognostyczne publikowane przez Obserwatorium, obejmują nie tylko pojawiające się zagrożenia fizyczne, biologiczne, psychospołeczne oraz chemiczne, ale również takie jak ryzyko związane z nowymi technologiami, zagrożeniami biologicznymi, skomplikowanymi interfejsami ludzko-maszynowymi oraz wpływem tendencji demograficznych.
Badanie przedsiębiorstw (ESENER)
Ogólnoeuropejskie badanie przedsiębiorstw zbiera od kierownictwa i przedstawicieli pracowników ds. zdrowia i bezpieczeństwa informacje o tym, jak zarządza się zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa w ich miejscu pracy, ze szczególnym naciskiem na nowe „zagrożenia psychospołeczne”, tj. takie zjawiska jak stres związany z pracą, przemoc i molestowanie. Celem badania jest wspieranie miejsc pracy w całej Europie w skutecznym zarządzaniu zdrowiem i bezpieczeństwem oraz promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Dostarcza ono decydentom porównywalne pomiędzy krajami informacje dotyczące planowania i wdrażania nowych strategii w tej dziedzinie.
Badanie obejmuje około 36 000 wywiadów i dotyczy 31 krajów, cieszy się ono wsparciem rządów i partnerów społecznych na poziomie europejskim. Jest to jedna z najważniejszych inicjatyw do tej pory, która dostarcza cennych informacji, które będą wykorzystywane przez wiele lat.
„BHP w liczbach”: określenie i analiza tendencji
Dział ten dostarcza informacji na temat poszczególnych grup pracowników, rodzajów narażeń, wyników w zakresie zdrowia i sektorów przemysłowych, w oparciu o gromadzenie, analizę i łączenie istniejących wiarygodnych danych z krajowych i międzynarodowych źródeł danych. Źródłami są statystyczne i analityczne dokumenty ogólne. Statystyczne źródła są połączeniem rejestrów administracyjnych i statystyk (rejestry chorób zawodowych, rejestry narażenia), badań, systemów dobrowolnego raportowania i sprawozdań z inspekcji. Połączenie różnych źródeł z nieporównywalnymi danymi, przykładami tylko z jednego kraju członkowskiego, jednorazowymi badaniami i badaniami spoza krajowych oficjalnych danych pomaga wypełnić luki w wiedzy.
Celem jest stworzenie podstawy merytorycznej, możliwie całościowego obrazu potencjalnych kwestii z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, zagrożeń i skutków zdrowotnych w wybranych zagadnieniach oraz utworzenie zaleceń z zakresu badań, polityki i praktyki.
Wspieranie koordynacji badań z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w UE
Celem Europejskiego Obserwatorium Ryzyka jest wspieranie silniejszej koordynacji badań z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w całej UE. Wiele organizacji prowadzi lub funduje badania z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy we wszystkich państwach członkowskich, ale – jak w innych obszarach – badania są zbyt rozdrobnione, co oznacza, że niewielkie zasoby nie mogą być najlepiej wykorzystane.
Opracowała:
Krystyna Biełach
Enterprise Europe Network
BISNEP Białystok
Źródło: http://osha.europa.eu/pl/riskobservatory – strona dostępna w języku polskim
|