Sieć ReferNet tworzą instytucje oraz konsorcja instytucji zajmujące się zagadnieniami kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rynku pracy w danym kraju.
W każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej Reprezentant sieci ReferNet powoływany jest w drodze konkursu. W Polsce rolę tą pełni od 2004 roku Fundacja „Fundusz Współpracy” – Dział Projektów Edukacyjnych.
Do zadań sieci ReferNet należą między innymi gromadzenie i analiza informacji na temat kształcenia i szkolenia zawodowego oraz sytuacji na rynku pracy w Polsce, publikowanie tych informacji w formie raportów, analiz i artykułów, upowszechnianie, współpraca z kluczowymi organizacjami w dziedzinie edukacji.
Reprezentant sieci ReferNet opracowuje raz w roku raport dotyczący kształcenia i szkolenia zawodowego w Polsce.
Działania w ramach sieci ReferNet realizowane są w 4 kategoriach:
-
Przegląd polityk edukacyjnych i badań w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.
-
Gromadzenie i analiza informacji na temat kształcenia i szkolenia zawodowego oraz sytuacji na rynku pracy.
-
Dokumentowanie.
-
Upowszechnianie.
Pierwsza kategoria działań realizowanych w ramach sieci ReferNet - przegląd polityk edukacyjnych i badań w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego ma na celu przygotowanie raportu dotyczącego rozwoju polityki edukacyjnej w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (National VET Policy Report).
Druga kategoria działań realizowanych w ramach sieci ReferNet - gromadzenie i analiza informacji na temat kształcenia i szkolenia zawodowego oraz sytuacji na rynku pracy ma na celu przygotowanie corocznego raportu dotyczącego systemu kształcenia i szkolenia zawodowego w Polsce (dawniej: Thematic Overview, obecnie: VET in Europe – Country Report) oraz przygotowywanie informacji o zmianach i nowych inicjatywach w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w Polsce na posiedzenia Dyrekcji Generalnej ds. Kształcenia Zawodowego.
Dokumentowanie pozwala na gromadzenie informacji z dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego w Polsce, obsługę bibliograficznej bazy danych dotyczącej kształcenia i szkolenia zawodowego (VET-Bib), uaktualnianie serwisów informacyjnych Cedefop oraz prowadzenie prac związanych z przygotowywaniem wydawnictw słownikowych Cedefop (np. The European Training Thesaurus).
Czwarta kategoria – upowszechnianie – dostarcza informacji do serwisów informacyjnych Cedefop; w tym dotyczących planowanych do zorganizowania w Polsce znaczących wydarzeń na przykład: seminariów, konferencji z dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rynku pracy, a także pozwala na prowadzenie działalności przybliżającej i upowszechniającej działalność Cedefop poprzez promocję publikacji i usług Centrum, przygotowywanie i obsługę stoisk Cedefop na seminariach i konferencjach organizowanych w ramach programów realizowanych przez FFW i nawiązywanie kontaktów z prasą krajową i przekazywanie jej materiałów i informacji nadesłanych przez Cedefop.
Więcej informacji: http://www.refernet.pl/pl
Źródło: http://www.cedefop.europa.eu/EN/about-cedefop/networks/refernet/index.aspx
Opracowała:
Alicja Orzechowska
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
Enterprise Europe Network
BISNEP Białystok
ul. Ks. I. Wierobieja 30 lok. 18
17-200 Hajnówka
tel: 85 682 51 87
e-mail: orzechowska@pfrr.pl
|