Dyrektywa ta jest skonstruowana w troszkę inny sposób niż pozostałe dyrektywy nowego podejścia. Z uwagi na to, że specyfikacje techniczne wyrobów budowlanych powinny opierać się na udowodnieniu możliwości ich wykonania, w przypadku tej dyrektywy oznakowanie CE oznacza, że wyroby budowlane zostały ocenione (kontrola typu) pod kątem cech mających wpływ na spełnienie wymagań zasadniczych wykonanych prac oraz wymagań uregulowanych, w co najmniej jednym z Państw Członkowskich (uznane normy krajowe), przy wykorzystaniu odpowiednich metod oceny, wskazanych w specyfikacjach technicznych.
Sektor budownictwa w Europie jest jednym z sektorów strategicznych, zapewniającym odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Sektor ten daje najwięcej miejsc pracy: 7% całkowitego zatrudnienia oraz 28% zatrudnienia w przemyśle w 15 „starych” krajach członkowskich UE. Szacuje się również, że w tych krajach 28 milionów pracowników w jakiś sposób jest zależnych od sektora budowlanego. W 2003 roku w budownictwo zainwestowano ok. 910 miliardów euro, co stanowi 10% PKB oraz 51,2% nakładów brutto na środki trwałe (GFCF). Również w „nowych” państwach członkowskich UE budownictwo jest niezwykle ważne. W Polsce, Czechach i na Węgrzech obroty tego sektora w 2003 roku sięgnęły 38 milionów euro, a rynek oceniany jest jako nadal rosnący (średnio o 4,2% rocznie). Istnieje ponadto znaczący związek pomiędzy działaniami w sektorze budownictwa, a ich pływem na środowisko i rozwój gospodarki. Sektor budownictwa wykorzystuje więcej surowców niż jakikolwiek inny sektor, a jego funkcjonowanie znacznie wpływa na stan zużycia zasobów naturalnych. Mówiąc o sektorze budownictwa, nie można pominąć kwestii związanych z rewitalizacją terenów miejskich w Europie, w szczególności w krajach nowo przystępujących oraz realizacji najważniejszych infrastrukturalnych prac trans-europejskich.
Dokładniejsze informacje na temat seminarium znajdą Państwo w załączonym programie. Seminarium będzie tłumaczone na język polski. Projekt finansowany jest ze środków UE, a udział w seminarium jest nieodpłatny.
Ewentualne pytania prosimy kierować do Pani Dominiki Wieczorek (Asystentki Projektu), tel: 022 432 82 16, e-mail: dominika_wieczorek@parp.gov.pl.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie Państwa udziału w seminarium do 15 lutego 2007 roku drogą elektroniczną na adres Pani Dominiki Wieczorek dominika_wieczorek@parp.gov.pl.
Program seminarium (173kB)
|