01   Aktualności
02   Informacje ogólne
03   Konferencje i seminaria
04   Konkursy, targi, misje
05   Regionalna Instytucja Finansująca
06   Granty na badania i innowacje
07   Projekt Enterprise Europe Network
08   Doradztwo gospodarcze
09   Pożyczki
10   Poręczenia kredytowe
11   Inwestycje kapitałowe
12   Szkolenia i doradztwo personalne
13   Energia odnawialna
14   Konsulat Honorowy Finlandii
15   Startuj w Biznesie
16   Projekt SUPER
17   Projekty zakończone
18   Lokale do wynajęcia
19   Zaprzyjaźnione strony
20   Wyszukiwanie zaawansowane
21   Pomoc/Cookies
22   Wyślij mail
23   Subskrypcja biuletynu
24   Przetargi


 

 PODLASKA FUNDACJA ROZWOJU REGIONALNEGO

Polski » Informacje ogólne » Informacje prasowe
 
 
Relacja z wizyty Mikołaja w Białymstoku 2014/12/09

Ale się działo!

W niedzielę 7 grudnia 2014 r. przyjechał do Białegostoku najprawdziwszy Mikołaj. Ten sam, który na co dzień mieszka w Laponii, w miejscowości Rovaniemi, położonej pod kołem podbiegunowym. Przybył on do naszego miasta już po raz drugi na zaproszenie Konsula Honorowego Republiki Finlandii Andrzeja Parafiniuka.

Swoją wizytę rozpoczął około godziny 10:30 od spotkania z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku przy ul. Antoniuk Fabryczny 40. Jest to wielosegmentowa specjalistyczna placówka edukacyjno-rehabilitacyjna zorientowana na dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku 7-25 lat. W ramach ośrodka funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum, internat z blokiem żywienia oraz rozmaite zespoły rewalidacyjno-wychowawcze.

Na niecodziennego gościa czekało cierpliwie ponad 150 wychowanków wraz z rodzicami, opiekunami i kadrą pedagogiczną. Mikołajowi towarzyszyła prześliczna Śnieżynka, która pomagała Mikołajowi wręczać paczki z prezentami a także zbierała przekazywane przez dzieci własnoręcznie wykonane rysunki i listy do Mikołaja.

Joulupukki - tak nazywany jest Mikołaj w Finlandii — przybył do dzieci wraz z grupą swoich wesołych rozbrykanych skrzatów, w których wcielili się studenci I i III roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku oraz dziewczyny ze Studia Działań Kreatywnych GWIAZDA. Siedmioosobowy zespół skrzatów śpiewał polskie kolędy i pięknie grał na instrumentach (tuba, gitara, jamba) a pozostałe elfy sprytnie wyczarowywały z kolorowych baloników różne cudeńka i rozdawały dzieciom. Aby upamiętnić ten wspaniały dzień wszystkie dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.

Radości, emocji i wzruszeń było mnóstwo, zarówno u dzieci jak i u dorosłych.

Następnym punktem w programie wizyty Mikołaja było spotkanie z podopiecznymi Podlaskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel” z siedzibą w Białymstoku przy ul. Bukowskiego 4. W ramach Stowarzyszenia działa NZOZ Ośrodek Wieloprofilowy Usprawniania Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, który jest placówką dziennego pobytu. którego głównym celem jest zapewnienie profesjonalnej rehabilitacji oraz otoczenie wszechstronną pomocą i opieką dzieci z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym. W ośrodku funkcjonuje również przedszkole i szkoła podstawowa. Obecnie opieką Ośrodka objętych jest 65 dzieci w wieku 3-15 lat.

Joulupukki wraz z swoją kolorową świtą przyjechał do Stowarzyszenia „Jasny Cel” o godz. 12:50. Na spotkanie z wychowankami Ośrodka przybył również Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tu również, tak jak i w poprzednim miejscu, było mnóstwo atrakcji — wspólne zabawy, śpiewanie kolęd oraz paczki z prezentami. Nie obeszło się także bez sesji zdjęciowej z Mikołajem; każdy chętny — dziecko, rodzic czy dyrekcja — robili sobie pamiątkowe fotki z białobrodym gościem.

Ostatnim zaplanowanym na ten dzień wydarzeniem było pojawienie się Joulupukki na Rynku Kościuszki. Zajechał on na plac przed ASTORIĄ białym powozem zaprzężonym w 2 siwe konie. W bryczce obok niego siedział również Konsul Honorowy Republiki Finlandii oraz śliczna Śnieżynka. Mikołaj pozdrowił wszystkich zgromadzonych i odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci, m.in. gdzie mieszka?, w jaki sposób i gdzie są przygotowywane prezenty?, jakim językiem się posługuje? i czym karmi swoje renifery?

O godz. 15:20 odbyło się uroczyste, wspólne z prezydentem Białegostoku, Mikołajem i dziećmi, włączenie iluminacji na choince ustawionej w centrum miasta. Ogólnomiejską imprezę uatrakcyjniły wspaniałe pokazy artystyczne. Na scenie przy choince zespół elfów śpiewał pastorałki tancerze Akademii Tańca SZAŁ, będący wielokrotnymi Mistrzami Polski, Finalistami Mistrzostw Europy i Świata w hip-hopie, półfinaliści programów telewizyjnych „Got to Dance. Tylko Taniec” oraz „Mam Talent” zatańczyli 2 dynamiczne układy taneczne. Wszystkie występy zostały nagrodzone przez widownię gromkimi oklaskami.

To wydarzenie zgromadziło na Rynku Kościuszki setki białostoczan, głównie rodzin z dziećmi oraz rozbudziło nadzieję na następne wizyty Joulupukki w Białymstoku.

Za koordynację tego wyjątkowego wydarzenia odpowiedzialna była Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Natomiast koniecznie należy tu wspomnieć, iż wizyta Joulupukki, Mikołaja z Laponii oraz przygotowanie paczek z prezentami dla podopiecznych obu ww. ośrodków nie byłaby możliwa bez szczodrości przedstawicieli świata biznesu i podlaskich przedsiębiorców, za co należą się wyrazy uznania i słowa podziękowania.

Dziękujemy Ci, Mikołaju i zapraszamy za rok do Białegostoku!

Galeria zdjęć

Organizatorzy i Partnerzy akcji „Przedsiębiorcy dzieciom”:

 
Informacje prasowe
Współpraca
Sprawozdania finansowe
Programy realizowane
Programy zakończone
Enterprise Europe Network
Fundusz Poręczeniowy
Fundusz Kapitałowy
Centrum Szkoleniowe
Fundusze Pożyczkowe
Podlaska Agencja Zarządzania Energią
Regionalna Instytucja Finansująca
System Zarządzania Jakością

 
   

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego | ul. Starobojarska 15 | 15-073 Białystok | tel: +48 85 740 86 83 | fax: +48 85 740 86 85
e-mail: pfrr@pfrr.pl | WWW: www.pfrr.pl | NIP: 542-10-07-427 | REGON: 050309431
KRS: 0000051191 | Sąd Rejonowy w Białymstoku | XII Wydział Gospodarczy KRS