01   Aktualności
02   Informacje ogólne
03   Konferencje i seminaria
04   Konkursy, targi, misje
05   Regionalna Instytucja Finansująca
06   Granty na badania i innowacje
07   Projekt Enterprise Europe Network
08   Doradztwo gospodarcze
09   Pożyczki
10   Poręczenia kredytowe
11   Inwestycje kapitałowe
12   Szkolenia i doradztwo personalne
13   Energia odnawialna
14   Konsulat Honorowy Finlandii
15   Startuj w Biznesie
16   Projekt SUPER
17   Projekty zakończone
18   Lokale do wynajęcia
19   Zaprzyjaźnione strony
20   Wyszukiwanie zaawansowane
21   Pomoc/Cookies
22   Wyślij mail
23   Subskrypcja biuletynu
24   Przetargi


 

 PODLASKA FUNDACJA ROZWOJU REGIONALNEGO

Polski » Projekty zakończone » 2014 Rokiem Przedsiębiorczości
 
 
Własna firma - kilka wskazówek na początek 2014/12/03

Założenie działalności to doskonały pomysł, ale wiąże się z dużą ilością pracy i wysiłku, by to, co zamierzyliśmy, stało się dobrze prosperującym biznesem. Myśl o założeniu własnej działalności gospodarczej to dobry początek, ale poza pomysłem jest jeszcze kilka kroków zanim rozpocznie się pracę na własny rachunek. Poniżej kilka wskazówek dzięki którym jego rozpoczęcie może być znacznie łatwiejsze.

Pomysł na biznes - wiele osób chcących założyć działalność gospodarczą nie ma pomysłu na biznes a jedynie chęć pracy na własny rachunek. Jest to jednak za mało, dlatego też dobrym rozwiązaniem na początek jest wybrać taką działalność, w której dobrze się czujemy i co potrafimy robić. Należy jednak pamiętać, że prowadząc działalność najwięcej czasu będzie zabierało samo jej prowadzenie. Jeżeli nie ma pomysłu na biznes może warto zastanowić się nad znalezieniem zaufanego wspólnika i otworzeniem spółki.

Biznesplan – jest to bardzo istotny punkt w zakładaniu firmy. Musi być on dobrze przemyślany i zawierać wszelkie niezbędne elementy takie jak: analiza rynku, plan marketingowy, założenia finansowe oraz prezentacja produktu. Dobrze opracowany biznesplan będzie bardzo pomocny przy rozwijaniu działalności, a także w przypadku ubiegania się o dofinansowanie w formie kredytu, pożyczki lub dotacji.

Finanse – każda działalność ma różne potrzeby finansowe. Jeżeli dysponujemy własnymi środkami jest to duży plus natomiast jeżeli mamy tylko pomysł, warto się rozejrzeć za kapitałem. Wiele małych przedsiębiorstw opiera swój kapitał początkowy na funduszach od rodziny, znajomych lub banków. Dobrym źródłem pozyskania kapitału na założenie działalności są też dotacje z Urzędu Pracy lub finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Dotacje na założenie działalności są przyznawane w różnej formie. Niektóre wymagają wniesienia wkładu własnego inne mają charakter bezzwrotnej pożyczki. W planowaniu finansów firmy należy pamiętać o wydatkach jakie będziemy musieli ponosić co miesiąc. W budżecie powinne być zarezerwowane środki na opłaty cykliczne takie jak: płace, środki dla dostawców, sprzęt, wynajem lokalu, reklamę, podatki i wiele innych rzeczy.

Jeżeli więc jesteś osobą myślącą o założeniu własnej działalności ale ciągle masz wątpliwości, czy twój biznes ma sens i czy twój biznesplan zawiera wszystkie elementy skorzystaj z doświadczenia ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą z zakresu planowania i inwestycji.

Grudniowe konsultacje rozpoczynają się już we środę 3 grudnia w godzinach 10:00-12:00.

Kolejne dyżury:

  • 10 grudnia 2014
  • 17 grudnia 2014
  • 23 grudnia 2014 (wtorek)
  • 30 grudnia 2014 (wtorek)

Zapraszamy!

 
€ko-Kluby
Projekt INNO-DEAL
Podlaskie Centrum Innowacji
2014 Rokiem Przedsiębiorczości
Projekt BSR
Projekt INNOWATCH
Startuj w Biznesie
CSR - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu
Projekt: Współpraca na rzecz rozwoju Podlasia
Projekt MAPKA
Usługi środowiskowe
Wschód Zielonego Biznesu
Projekt Innoboost
Projekt WOMEN

 
   

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego | ul. Starobojarska 15 | 15-073 Białystok | tel: +48 85 740 86 83 | fax: +48 85 740 86 85
e-mail: pfrr@pfrr.pl | WWW: www.pfrr.pl | NIP: 542-10-07-427 | REGON: 050309431
KRS: 0000051191 | Sąd Rejonowy w Białymstoku | XII Wydział Gospodarczy KRS